Skip to main content

Artykuły na temat sushi

Jak przygotować idealny ryż do sushi?

Sushi to japońska potrawa, która cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Bary i restauracje oferujące ten azjatycki przysmak znajdziemy już praktycznie w każdym, nawet małym mieście, a w dużych supermarketach sprzedawane są nawet gotowe zestawy rolek. Wiele osób podejmuje się również własnoręcznego przygotowania sushi na różnego rodzaju imprezy domowe lub po prostu jako przekąska na wieczór. Podstawą odpowiednio przygotowanych rolek jest ich umiejętne zwiniecie oraz dopasowanie składników najwyżej jakości. Jednym z nich jest ryż, który stanowi podstawę tego dania. Jaki ryż do sushi wybrać? Jak ugotować ryż do sushi, by rolki nie rozpadały się i nie były zbyt twarde? Podpowiadamy.

Jak ugotować idealny ryż do sushi?

Jak wybrać idealny ryż do sushi?

Większość z nas kojarzy ryż z białą odmianą gotowaną najczęściej w polskich domach. Są również osoby, które preferują nieco zdrowszy brązowy ryż. Jedno jest jednak pewne, żaden z tych rodzajów nie sprawdzi się jako ryż do sushi. Decydując się na przygotowanie japońskich rolek, należy znaleźć ryż, który będzie łączył w sobie odpowiedni wygląd, smak oraz właściwości. Zatem jaki ryż do sushi wybrać?

Idealny ryż do sushi powinien charakteryzować się:

  • Krótkimi ziarnami o pękatym, owalnym kształcie. Tylko taka odmiana będzie w stanie zapewnić potrawie odpowiednią konsystencję i lepkość.
  • Ziarna ryżu do sushi powinny być niemal przezroczyste, o lekko mlecznej barwie, która świadczy o obecności skrobi nadającej ziarnom lepkość.
  • Ryż do sushi powinien mieć również równe, niepołamane ziarna.

Kluczowym aspektem idealnego ryżu do sushi jest bez wątpienia wspomniana wcześniej lepkość. Umożliwia ona formowanie perfekcyjnych rolek, które nie będą rozpadać się w trakcie jedzenia pałeczkami. Przygotowanie sushi z innego ryżu może po prostu skończyć się katastrofą.

Jak ugotować ryż do sushi – przygotowanie ziaren

Gotowanie ryżu do sushi należy zacząć od obliczenia właściwych proporcji dla sushi, które chcemy przygotować dla siebie i naszych gości. Przyjmuje się, że jedna szklanka specjalnego ryżu do sushi pozwala wykonać 3 rolki tej potrawy. Z kolei dla jednej osoby najlepiej jest przygotować minimum 8 porcji, czyli kawałków sushi. Gdy już przygotujemy odpowiednią ilość pozostaje jedynie pytanie jak ugotować ryż do sushi?

Pierwszym etapem gotowania ryżu do sushi jest jego opłukanie w wodzie. Należy to zrobić z uwagi na dużą zawartość skrobi w ziarnach. Ryż płuczemy w zimnej wodzie, a czynność powtarzamy tyle razy, aż woda będzie całkiem czysta. Najlepiej robić to za pomocą sitka i dłoni, tak by nie uszkodzić pojedynczych ziaren. Na koniec zalewamy ryż zimna woda i odstawiamy na około pół godziny.

Co warto wiedzieć o przygotowaniu ryżu do sushi?

Jak ugotować ryż do sushi – etapy gotowania

Gotowanie idealnego ryżu do sushi składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest umieszczenie ziaren w garnku z grubym dnem, a następnie zalanie go zimną wodą. Powinno to się odbywać w proporcji 1 część ryżu: 1,3 części wody. Należy również pamiętać, by naczynie przykryć pokrywką. Jednak jak ugotować ryż do sushi, by charakteryzował się odpowiednią lepkością?

Ziarna gotujemy najpierw chwilę na większym ogniu, do czasu zagotowania się wody. Następnie płomień należy zmniejszyć i gotować ryż jeszcze przez około 7-10 minut. Gdy płyn całkowicie się wchłonie, zdejmujemy garnek z gazu, jednak pod żadnym pozorem nie podnosimy pokrywki. Czekamy około 10 minut, aż ryż zacznie pęcznieć. Warto również zaznaczyć, że w trakcie gotowania ryżu nie podnosimy pokrywki, ani nie dodajemy do garnka żadnych przypraw, w tym soli.

Jak ugotować ryż do sushi – zaprawa

Sekretem odpowiednio przygotowanego ryżu jest również zaprawa do sushi. Należy ją przygotować z odpowiednich składników:

  • 4 łyżki octu ryżowego,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 2 łyżeczki cukru.

Aby przygotować taką octową zaprawę do sushi, należy umieścić powyższe składniki w rondlu i mieszać aż do ich rozpuszczenia i połączenia. Bardzo ważne jest również to, by nie dopuścić do ich zagotowania. Przestudzoną zaprawę dodajemy do ryżu umieszczonego drewnianej misce. Wszystko razem mieszamy tak, by nie połamać ziaren. Tak przygotowany ryż do sushi odstawiamy do naturalnego ostygnięcia. Po tym czasie możemy już rozpocząć przygotowywanie pysznych rolek z ulubionymi dodatkami.