Czy sushi jest zdrowe? Odkrywamy tajemnice kuchni azjatyckiej
Kuchnia azjatycka to cały wachlarz różnorodnych kompozycji smakowych i aromatów, składających się na potrawy, przyrządzane z pasją przez najlepszych kucharzy. Jej flagowym daniem jest natomiast sushi, które szturmem zdobyło serca miłośników dobrego jedzenia na całym świecie. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy sushi jest zdrowe, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.
Składniki sushi, czyli co tworzy typową rolkę?
Sushi można przygotować na wiele różnorodnych sposobów i to właśnie w bogactwie możliwości tkwi źródło sukcesu potrawy z Dalekiego Wschodu. Warto jednak wspomnieć o podstawowych surowcach, składających się na harmonijne kompozycje smakowe poszczególnych rolek. I tak najważniejsze składniki sushi to przede wszystkim gotowany ryż oraz surowe ryby lub owoce morza. A wszystko to podane w towarzystwie ostrego chrzanu wasabi, aromatycznego sosu sojowego lub rozgrzewającego marynowanego imbiru. Poszczególne składniki budują wartości odżywcze sushi, ale również wpływają na niepowtarzalny smak, podbijający serca pasjonatów kuchni azjatyckiej.
Wartości odżywcze sushi – o czym musisz wiedzieć?
Jeśli chodzi o sushi wartości odżywcze potrawy, determinowane są przez kolejne składniki, tworzące razem wyjątkową ucztę smakową. Jak już wspomnieliśmy, to właśnie ryż stanowi podstawowy materiał, składający się na niemalże każdą rolkę. To właśnie on dostarcza naszemu organizmowi węglowodanów złożonych, białka i witamin C, E oraz witamin z grupy B. Odpowiadając na pytanie, czy sushi jest zdrowe, warto wspomnieć jednocześnie o wodorostach nori, używanych w celu zawinięcia farszu. Będą one bowiem cennym źródłem minerałów, węglowodanów oraz jodu, wpływającego pozytywnie na pracę tarczycy.
Dodatkowym źródłem wartości odżywczych są też świeże warzywa, dzięki któremu nasz organizm otrzymuje błonnik, kwas foliowy i witaminy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Dlaczego warto jeść ryby?
Mówiąc o wartościach odżywczych sushi, nie sposób zapomnieć o rybie, stanowiącej główny składnik potrawy. Wprowadzenie jej do swojej diety to istotny krok w kierunku zdrowia, a także długowieczności, co potwierdzają kolejne badania. Nic dziwnego, bowiem ryby są cennym źródłem minerałów, takich jak magnez, potas, fosfor czy żelazo. To z nich nasz organizm może czerpać również witaminy A, D i E oraz witaminy z grupy B. Te niezwykle istotne składniki sushi, zawierają w swoim składzie także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Ich spożywanie obniża poziom cholesterolu, normalizuje ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. To również potężne wsparcie dla organizmu, borykającego się z alergiami lub stanami zapalnymi o różnym podłożu.
Czy dodatkowe składniki sushi są kaloryczne?
Aby w pełni rozwiać wszelkie wątpliwości, związane z tym, czy sushi jest zdrowe, należy również wspomnieć o dodatkowych składnikach potrawy. Są to przede wszystkim różnego rodzaju warzywa i owoce, uzupełniające jej bogaty smak. Jak nietrudno się domyślić, nie będą one stanowiły zagrożenia nawet dla osób, trzymających dietę, by zrzucić zbędne kilogramy. Najbardziej kaloryczne składniki sushi to natomiast ryż, sos sojowy oraz krewetki, kurczak czy ryby smażone w tempurze, czyli w mącznej panierce. Jeśli więc przykładasz dużą wagę do kaloryczności potrawy, zwróć uwagę na wybór odpowiednich dodatków, zastępując jednocześnie gotowe produkty ze sklepowej półki, ofertą dobrych restauracji.
Czy sushi jest zdrowe?
Istnieje wiele pytań, które wywołuje jedzenie sushi – czy jest zdrowe? – to z pewnością jedno z tych, najczęściej zadawanych szefom kuchni i specjalistom od spraw żywienia. Jak się okazuje, dobrej jakości sushi:
- wspiera funkcje serca i układu nerwowego,
- wpływa na prawidłową pracę układu immunologicznego,
- chroni komórki przed stresem oksydacyjnym,
- wspiera poprawną pracę układu odpornościowego,
- dostarcza organizmowi energii do działania.
Aby jednak móc korzystać w pełni z wartości odżywczych sushi, należy sięgać wyłącznie po potrawy z pewnego źródła, przygotowywane ze świeżych składników najlepszej jakości. W ten sposób można nie tylko zachwycić się wyjątkowym smakiem kuchni azjatyckiej, ale również uchronić swój organizm przed konsekwencjami spożycia nieświeżych produktów.
Czy jedzenie sushi może być niebezpieczne?
Pełna odpowiedź na pytanie, czy sushi jest zdrowe, wymusza niejako konieczność wspomnienia o zagrożeniach, związanych z jego spożyciem. Wiążą się one przede wszystkim z sięganiem po potrawy z niewiadomego źródła lub też przygotowane z niskiej jakości składników. Spożycie surowych ryb, owoców morza, a nawet warzyw, może przyczynić się do zakażenia drobnoustrojami. Wśród ich najczęstszych konsekwencji wymienia się zatrucia pokarmowe, osłabienie organizmu i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wiele zastrzeżeń budzi również spożywanie sushi przez kobiety w ciąży. Wszystko to przez pałeczki Listeria monocytogenes, które mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, warto sięgać wyłącznie po wysokiej jakości składniki sushi lub korzystać z ofert sprawdzonych restauracji.
Autor wpisu:
Tomek, fan sushi
Tomek to pasjonat kuchni japońskiej, który od lat eksploruje świat sushi. Jego miłość do tej wyjątkowej sztuki kulinarnej przekłada się na każdy wpis na blogu, gdzie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą z innymi fanami sushi.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Sushi na słodko – poznaj azjatycką kuchnię w nowej odsłonie!
-
Jakie są rekordy Guinnessa związane z sushi?
-
Sushi bez granic - 5 Topowych miejsc na mapie każdego smakosza
-
Sushi dla dzieci - czy to dobry pomysł?
-
Czy sushi jest zdrowe? Odkrywamy tajemnice kuchni azjatyckiej