Skip to main content

Artykuły na temat sushi

To wszystko mity! Sprawdź, co na temat sushi jest nieprawdą.

Sushi — na samą myśl o tym pysznym, azjatyckim daniu, uśmiech automatycznie pojawia się na twarzy. Nic dziwnego, sycący ryż, w połączeniu z chrupiącymi warzywami, rybą i dobrze dobranymi dodatkami to świetna propozycja na romantyczną kolację, spotkanie ze znajomymi albo długo wyczekiwany lunch. Jednak gdyby dłużej się nad tym zastanowić, czy na pewno wiemy o tej potrawie wystarczająco dużo? Co jest prawdą, a co tylko mitem? 

Czy w Polsce zjemy prawdziwe sushi?

Czy sushi nie pochodzi z Japonii?

Odpowiedź jest prosta — oczywiście, że pochodzi! Przez to, że sposób konserwowania owoców morza i ryb wywodzi się z Chin, wiele osób myśli, że to właśnie tam powstała ta uwielbiana przez ludzi na całym świecie potrawa. Całe danie zostało jednak w pełni stworzone w Japonii i zapisało się w kartach historii jako niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO. Co ciekawe, podobno pierwsza upamiętniona wzmianka o sushi pojawiła się już w 718 roku.

Sushi zostało wynalezione przez przypadek

Mówi się, że sushi zapoczątkował ciekawy sposób na konserwowanie ryb. Wiele lat temu, w Chinach, używano beczek wypełnionych gotowanym ryżem, po to, aby świeżo złowione owoce morza, dłużej nadawały się do spożycia. Przez proces fermentacji ryż kwaśniał, więc początkowo był wyrzucany, jednak z czasem odkryto, że nie trzeba go marnować, bo doskonale komponuje się z fermentowanymi rybami i właśnie w ten sposób zaczęto go jeść.

W Polsce nie dostaniemy takiego sushi jak w Japonii?

Bzdura! Obecnie w większości miast możemy spotkać restauracje, które sprzedają własnoręcznie robione sushi i nie różni się ono wcale tak bardzo od tego podawanego w Japonii. Nigiri-sushi, prawdopodobnie najpopularniejsze w Azji, możemy zjeść także w Polsce i staje się coraz bardziej popularne i lubiane. To nie od Japonii czy Polski zależy, które sushi będzie smaczniejsze, a od umiejętności sushi mastera, który je dla nas przyrządza.

Najciekawsze mity na temat sushi

Nie należy mieszać wasabi z sosem sojowym

Jeden z najciekawszych mitów, jakie krążą w internecie. A wszystko to tak naprawdę indywidualna kwestia. Sos sojowy jest dość słony, a wasabi ma bardzo wyrazisty aromat — stąd może trochę zabijać smak delikatnego sushi. Faktem jest jednak, że nikt nie zwraca na to uwagi, nawet Japończycy. Azjaci sami korzystają chętnie z tego połączenia, które zdecydowanie ułatwia jedzenie, a przy tym świetnie smakuje.

Prawidłowe komponowanie sushi — ogranicza nas tylko wyobraźnia?

Żeby stworzyć smaczne i pożywne sushi, nie należy kierować się jedynie wyobraźnią. Oczywiście, przygotowując sushi w domu, możemy dodać do niego wiele ulubionych dodatków takich jak awokado, świeże i marynowane warzywa, ryby, owoce morza, jajka czy nawet mięso, jednak warto znać podstawowe zasady łączenia ryb i pozostałych składników. Niektóre połączenia smakowe nie mają po prostu racji bytu — zupełnie jak w naszej polskiej kuchni.