Skip to main content

Artykuły na temat sushi

Jakie są rekordy Guinnessa związane z sushi?

Sushi przestało być symbolem luksusu i niedostępności. Bez problemu można je kupić w większości sklepów wielkopowierzchniowych, a lokale serwujące sushi wysokiej jakości są dostępne w każdym większym mieście. Mimo to, jego popularność nie spada, a nawet nieustannie rośnie. Coraz więcej osób przekonuje się do smaku i wartości tej japońskiej potrawy. Z sushi wiążą się też ciekawostki, do których z pewnością można zaliczyć ciekawe rekordy odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa.

Czy są rekordy Guinessa powiązane z sushi?

Jaką długość miała najdłuższa rolka sushi?

Najpopularniejszą formą sushi jest rolka, w której ryż razem ze składnikami zawinięty jest w sprasowane wodorosty. Kroi się je standardowo na 6 do 8 kawałków, by nie były zbyt duże, co ułatwia prawidłowe jedzenie. Z pewnością byłby problem z pokrojeniem na tyle kawałków sushi, które zostało przygotowane 20 listopada 2016 roku przez Komitet Wykonawczy Festiwalu Tamana Otawara w Japonii. Sushi to miało aż 2 844,61 metra i składało się z nori, ryżu, sezamu i marynowanej rzepy.

Ile kosztowało najdroższe sushi na świecie?

Standardowa cena sushi waha się od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych za rolkę. Na dobrą sprawę, jest ono w zasięgu finansowym każdej pracującej osoby. Poza zasięgiem dla wielu osób jest z pewnością sushi przygotowane przez firmę Sushi Kirimon z Japonii. 25 lipca 2023 roku zaprezentowała ona sushi warte 350 000 Jenów, czyli około 9200 zł. Składało się ono z 20 kawałków, a do przygotowania użyto wyselekcjonowanych składników premium. Przygotowując najdroższe sushi na świecie, postawiono na wyrażenie tradycyjnej japońskiej Washoku, czyli filozofii związanej z przygotowywaniem i konsumpcją jedzenia.

Jakie są rekordy czasowe z sushi?

Tak jak w przypadku innych form jedzenia, również sushi stało się podstawą do ustanawiania rekordów czasowych. Przygotowywanie sushi nie zajmuje dużo czasu, jednak zdecydowanie najszybszym sushimasterem jest Joakim Lundblad ze Szwecji, który 25 listopada 2001 roku przygotował 12 norimaki w dwie minuty. Z pewnością mógłby startować w parze z Timem Janusem, który 11 kwietnia 2008 roku ustanowił rekord Huinnessa w jedzeniu sushi. Zjadł on 141 kawałków w czasie 6 minut. Rekord świata w jedzeniu onigiri, czyli kulek ryżowych ustanowił Takeru Kobayashi z Japonii. W ciągu 30 minut zjadł on aż 150 sztuk. Ich łączna waga to około 9 kg.

Jakiej długości było najdłuższe sushi na świecie?

Jaka powstała największa rolka sushi?

Standardowa rolka sushi ma grubość około 2-3 cm. W porównaniu do rekordu Guinnessa w tej dziedzinie jest to maleństwo. 7 października 2022 roku w Bostonie (Stany Zjednoczone) w ciągu 3 godzin zostało stworzone sushi, którego średnica wyniosła 2,16 metra. Przy tworzeniu giganta brało udział 8 osób.

Jak duża była największa mozaika z sushi?

W ramach obchodów 100-lecia klubu piłkarskiego Bodø Glimt w 2016 roku norwescy szefowie kuchni pobili rekord świata w wykonaniu największej mozaiki sushi. Miała ona powierzchnię 56,50 metra kwadratowego i składała się z :

  • 800 kg łososia,
  • 400 kg ryżu,
  • 200 l octu ryżowego,
  • 480 kg ogórka,
  • 10 kg szczypiorku.

Sushi po zatwierdzeniu rekordu przez sędziego Księgi Rekordów Guinnessa zostało zjedzone przez gości meczu.